Sémakémia: Az érzelmi minták láthatatlan befolyása
2025.01.10.
A sémakémia mélyen gyökerező érzelmi mintáid hatását jelenti a kapcsolataidra és a döntéseidre. Ezek a sémák gyermekkori élményekből és kötődési mintákból származnak, és tudattalanul alakítják, hogy kikhez vonzódsz, hogyan reagálsz konfliktusokra vagy milyen szerepeket töltesz be. Ez a jelenség nemcsak a magánéletedben, hanem a munkahelyi működésedben is meghatározó lehet.
Vezetőként vajon felismered, hogy érzelmi mintáid milyen hatással vannak a csapatodra?
Sémakémia a szervezetben
A sémakémia a szervezetben leggyakrabban a vezetői döntések során bukkan fel. Amikor új csapattagot választasz, gyakran tudattalanul is olyan embereket preferálsz, akik illeszkednek a saját érzelmi sémáidhoz. Ez az ismerős dinamika biztonságot nyújthat, de hosszú távon csökkentheti a csapat sokszínűségét, rugalmasságát és hatékonyságát.
Például, ha perfekcionista vagy, valószínűleg olyan jelölteket választasz, akik szintén azok. Ez kezdetben gördülékeny működést hozhat, de idővel a csapatban kiégéshez vezethet. Ugyanígy egy konfliktuskerülő vezető hajlamos lehet passzív, véleményüket elhallgató embereket alkalmazni, akik nem teremtik meg a szükséges szakmai kihívásokat.
5 tipikus sémakémiai minta a munkahelyeken
1. Perfekcionizmus és maximalizmus
Perfekcionistaként/maximalistaként olyan embereket keresel, akik ugyanúgy a tökéletességre törekednek, mint te. Ez a hozzáállás rövid távon eredményes lehet, de hosszú távon stresszt és kiégést okoz a csapatban.
2. Megmentő szerep
Ha úgy érzed, mindig neked kell másokat „megjavítanod”, gyakran problémás jelölteket választasz. Ez a dinamika kimeríthet téged és csökkentheti a csapat hatékonyságát.
3. Féltékenység és gyenge kompetenciájú munkatársak
Amikor fenyegetve érzed magad kompetensebb emberektől, olyanokat választasz, akik nem tűnnek ki. Ez megakadályozza a csapat fejlődését és innovációját.
4. Konfliktuskerülés és passzív csapattagok
Kerülöd a nézeteltéréseket, és ezért passzív jelölteket részesítesz előnyben. Bár a felszínen nyugodtnak tűnhet a légkör, a problémák felszín alatt maradnak, és később robbanhatnak ki.
5. Dominancia és alárendelhetőség
Ha irányításra vágysz, olyan embereket választasz, akiket könnyen kontrollálhatsz. Ez kezdetben stabilitást hozhat, de hosszú távon gátolja az innovációt és a csapat fejlődését.
Hogyan kezelheted a sémakémiát? – 5 hatékony eszköz
1. Assessment Center (AC)
Az Assessment Center segítségével a jelölteket szimulációs helyzetekben figyelheted meg. A több értékelő által végzett, objektív vizsgálat során nemcsak a jelölt képességei, hanem viselkedési mintái is láthatóvá válnak.
2. Külső szakértők bevonása
Egy külső HR-tanácsadó vagy coach kívülről, objektíven értékelheti a jelölteket és a döntéseidet. Ez segít kiszűrni az érzelmi torzításokat.
3. Személyiségtesztek
A validált pszichológiai eszközök feltárják a jelöltek személyiségjegyeit, érzelmi mintázatait és viselkedését. Ezeket összevetheted a csapat igényeivel és a saját személyiségeddel is, hogy felismerd a potenciális sémakémiás csapdákat.
4. Standardizált interjúk
Az előre meghatározott kérdések és értékelési szempontok segítenek objektíven dönteni. Így a pozíció követelményeire fókuszálhatsz, nem a sémáid által diktált preferenciákra.
Az önismeret elengedhetetlen. Sématerápiás folyamat vagy vezetői coaching segíthet felismerni a tudattalan érzelmi mintáidat, amelyek befolyásolják a döntéseidet.
Miért fontos foglalkoznod a sémakémiával?
A sémakémia tudatosítása és kezelése nemcsak jobb vezetővé tesz, hanem egy kiegyensúlyozottabb, hatékonyabb csapatot és szervezeti kultúrát eredményez. A döntéseidet az érzelmi torzítások helyett a kompetenciák és az objektív értékek vezérlik majd.
Ha párkapcsolati kérdésekben olvasnál a sémakémiáról, ajánlom figyelmedbe Vágyi Petra “Sémáink párban” című könyvét.
Ha munkahelyi kérdésben lépnél a következő szintre és ennek megfelelően alakítanád 2025-ben a csapatdinamikát, írj nekünk: info@uzlet-pszichologia.hu
„Amíg a tudattalant tudatossá nem teszed, addig az irányítja az életed, és te sorsnak hívod.” – Carl Gustav Jung
Kovács E. Zsófia
Üzleti pszichológus
További cikkek olvashatók itt.
![Sémakémia](https://uzlet-pszichologia.hu/wp-content/uploads/2025/01/rutin5.png)