Hogyan mérhetjük fel hatékonyan a készségbeli hiányosságokat a cégünkben?, avagy felkészülés 2025 kihívásaira

2024.10.18.


A digitális átalakulás és a gyorsan változó technológiai környezet miatt a vállalatok vezetőinek és HR-munkatársainak kiemelten fontos feladata a készségbeli hiányosságok feltérképezése és kezelése. A következő 1-2 évben a technológiai változások, mint az automatizáció és mesterséges intelligencia, alapjaiban változtathatják meg a munkahelyeket, így a meglévő készségek rendszeres felmérése és fejlesztése kritikus lesz a versenyképesség fenntartásához.


Miért fontos foglalkozni a készségbeli hiányosságokkal?

Az előrejelző figyelmeztetések már 2020 óta érkeznek: A McKinsey felmérésének eredményei már akkor arra utaltak, hogy a vállalatoknak nincs elegendő tehetségük a jövőre. A válaszadók 44 %-a szerint szervezetükben a következő öt évben már hiányozni fognak alapvető készségek, és további 43 %-uk már meglévő hiányosságokról számolt be. A World Economic Forum (WEF) 2020-ban megfogalmazott előrejelzése szerint 2025-re az emberek és gépek közötti munkamegosztás jelentősen átalakul. A becslések szerint 85 millió munkahely tűnhet el az automatizáció miatt, míg 97 millió új, technológiával kapcsolatos munkahely jöhet létre. Ezek az adatok rávilágítanak arra, hogy a készségek hiánya nemcsak akadályozhatja a hatékonyságot, de versenyhátrányt is okozhat. 


A készségfejlesztés nemcsak a technikai tudást jelenti. Az olyan “soft készségek”, mint a kreativitás, a kritikus gondolkodás és az érzelmi intelligencia is egyre inkább felértékelődnek. A jövőbeli munkahelyi sikerességhez azonban nemcsak technológiai, hanem szociális készségekre is szükség lesz.


Hogyan mérjük fel a készségbeli hiányosságokat?

  1. AdatelemzésA szükséges készségek azonosítása

Kezdjük azzal, hogy meghatározzuk, mely készségekre van szükség az egyes szervezeti szerepkörök betöltéséhez. Ehhez érdemes felmérni a vezetői visszajelzéseket, áttekinteni az iparági trendeket és figyelembe venni a technológiai fejleményeket. A WEF becslése szerint az alkalmazottak 50%-a 2025-ig átképzésre fog szorulni a technológiai változások miatt. Ez azt jelenti, hogy ha még nem történt meg a készségek feltérképezése, már ma lépni szükséges e tekintetben azért, hogy képet kapjunk róla: a cégünkben mely új készségekre lesz szükség a jövőben.


  1. A munkavállalók jelenlegi készségeinek felmérése

A munkavállalók önértékelése, valamint a kollégáktól és vezetőktől kapott visszajelzések segítségével készíthetünk részletes „készség-leltárt”. Az önértékelések és 360 fokos visszajelzések átfogó képet adnak arról, hogy az egyes munkatársak milyen erősségekkel és gyengeségekkel rendelkeznek. Az iparági szakemberek körében végzett friss felmérés szerint 2025-ben az át- és továbbképzés lesz a második legfontosabb prioritás a vezetőképzés után, sőt, a 20 ezer főnél nagyobb vállalatok esetében ez első prioritásba kerülhet. További szakmai felmérések, kompetenciamérés és a különböző összehasonlítások is mind hasznos eszköznek bizonyulhatnak.

3. Adatok elemzése

Miután összegyűjtöttük a szükséges adatokat, elemezzük azokat, hogy lássuk a legfontosabb mintázatokat és hiányosságokat. Fontos, hogy figyelembe vegyük mind a kvantitatív (pl. projektbefejezési arányok, hibaszázalékok), mind a kvalitatív adatokat (pl. ügyfél-elégedettségi visszajelzések), és ezek alapján fejlesszünk ki konkrét terveket.


Készségek fejlesztése a jövőben: az AI emberi arca

Ember és a gépA mesterséges intelligencia térnyerésével az emberek és a gépek közötti együttműködés radikálisan megváltozik. Az AI és az automatizáció alkalmazásához elengedhetetlen lesz a technológia használati készségek fejlesztése, mint például a programozás, az adatkezelés, valamint a gépek monitorozása és irányítása. Ugyanakkor a kreativitás, az érzelmi intelligencia és az emberek irányításának képessége olyan területek, amelyeket a gépek nem tudnak helyettesíteni, így ezek fejlesztése elengedhetetlen lesz a jövő munkahelyein.


A World Economic Forum jelentése szerint az önszabályozási készségek, mint a reziliencia és stresszkezelés, szintén kiemelkedően fontosak lesznek, mivel a munkahelyek egyre inkább kihívásokkal teli és változékony környezetet jelentenek.


Mi tegyünk a jövőbiztos szervezet érdekében?

A cégvezetőknek és HR-szakembereknek elengedhetetlen, hogy proaktívan kezeljék a készséghiányokat, és felkészítsék munkatársaikat a jövő kihívásaira. Az adatalapú készség-felmérések és a folyamatos tanulási lehetőségek biztosítása olyan eszközök, amelyek nemcsak a vállalat versenyképességét, hanem a munkavállalók hosszú távú elköteleződését is növelhetik. Ahogy a technológiai változások 2025-re fokozódnak, a készséghiányok kezelésének hatékonysága lesz a kulcsa a szervezetek sikerességének.


Ha a digitális átalakulásra nem úgy gondolsz, mint egy befejezendő technológiai projektre, hanem inkább úgy, mint az állandó agilitás állapotára, amely mindig készen áll arra, hogy fejlődjön az ügyfelek következő igényeinek megfelelően, akkor máris a helyes úton jársz.” Amit Zavery, a Google Cloud Alelnöke


Rozgonyi Anita

Kompetenciafejlesztő tréner


További cikkek olvashatók itt.