Barátom, a Terminátor
2023.12.06.
Decemberben már tisztán látja minden cég és vállalkozás, hogy az idei évre kitűzött céljait sikerült-e elérnie. Akár igen, akár nem, szükségszerű a következő év célkitűzéseinek „papírra vetése”, melyhez nem elegendő a pénzügyi vagy technikai erőforrásainkat megvizsgálni, hanem egyre hangsúlyosabban figyelemmel kell lennünk a munkaerő-helyzetünkre is.
Multinacionális környezetben töltött évtizedeim alatt sosem találkoztam olyannal, hogy a jövő évi cél ne lett volna magasabb, mint amit idén elértünk…A hatékonyság maximalizálása és az üzleti kockázatok csökkentése minden évben újabb szintre emeli a cégünkkel és saját magunkkal szembeni elvárásainkat. Én minden évben kétkedve néztem az új évre megálmodott mutatószámainkat, de be kell lássam, minden évben sikerült az újabb és újabb kihívásoknak megfelelni és teljesíteni a kívánt eredményt. De hol van az a fizikai és szellemi határ, amit már nem tudunk megugrani? Honnan jöhet ehhez segítség?
Kétségtelen, hogy az emberi erőforrás folyamatos, tudatos és strukturált fejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy a „plafon” mindig feljebb tolható legyen. Pszichológiai szempontból nézve fejleszteni kell a készségeinket, a gondolkodásmódunkat, figyelnünk kell a mentális egészség megtartására, az erősségeken alapuló, bevonó vezetést kell megvalósítanunk, és még sorolhatnám.
Hol és mikor lesz erre időnk? És amíg én és a csapatom tréningeken ül, coaching folyamatban vesz részt vagy épp csapatot épít, mi lesz a felhalmozódó, el nem végzett feladatokkal? Igen, megint jöhet a szokásos válasz: gazdálkodj jobban az időddel. Köszönöm. Hogyan? Nekem is 24 órából áll egy nap, hétvégén és esténként jó lenne a családomra, a barátaimra vagy épp „csak” saját magammal foglalkozni.
1996-ban az első szakdolgozatomat még a hagyományos írógépen kellett megírnom. Amikor 2022-ben a másodikat írtam, két fontos különbséget vettem észre: gyorsabban írtam meg, és megúsztam az ínhüvely-gyulladást. Időt nyertem a technika fejlődése révén. Pedig még emlékszem, milyen kétkedve fogadtam az új „kütyüt”, amivel a gépelési idő már akkor is minimum harmadára csökkent volna. DE nem tudtam, hogyan kell használni, és egyszerűbbnek tűnt a jól bevált módszerrel dolgozni. Aztán az élet úgy hozta, hogy fél év múlva a munkámból adódóan meg kellett tanulnom, hogyan dolgozzak számítógépen, és pillanatok alatt beleszerettem a hatékonyságába és praktikusságába. Aki még emlékszik a Windows kezdeti verzióira, pontosan tudja, hogy ma már arra a verzióra nagyjából az írógép nehézségi szintjén gondolunk.
Most, 28 évvel később, újabb nagy lépcsőfok előtt álltam, amikor 1 éve berobbant a mesterséges intelligencia „nagyüzeme”.
Számos apokaliptikus cikk és beszélgetés vette sorra azt a szomorú jövőt, ahol az emberi erőre, gondolkodásra már nem lesz szükség, részletesen elemezték, mely iparágak és szakmák lesznek a 100%-os vesztesei ennek az új világnak. Én is megijedtem, féltettem a lányom munkáját, a megélhetését, a jövőjét, és erősen bíztam abban, hogy oktatás terén én még egy darabig azért prosperálni tudok a chatGpt mellett is.
Mára már egyre tisztábban látható, hogy a Mesterséges Intelligencia (AI) nem feltétlenül rossz. Olyan ez, mint valami csodafegyver, ami megfelelő kezekben, megfelelően alkalmazva pozitív hatást tud hozni az emberiség életébe. Az kétségtelen, hogy az AI átalakító ereje újradefiniálja a vállalkozások működését, de ezzel párhuzamosan páratlan lehetőségeket kínál a fokozott termelékenység és hatékonyság terén, megteremtve azt a lehetőséget, ami ahhoz kell, hogy a fentiekben említett plafon tovább tudjon emelkedni, és céges szinten nyugodt szívvel tervezzünk újabb magasságokat elérő célokat az új évre. Nem szeretnék naivnak tűnni, sőt, Terminátor-rajongóként én is látom azt a forgatókönyvet, ahol „a gépek lázadása” bekövetkezhet, de mára már úgy gondolom, hogy rajtunk, embereken, vezetőkön, csapattagokon nagyon sokban múlik, hogy ezt a félelmetesnek tűnő „ellenfelet” hogyan „szelídítjük meg”.
Mert ahogy az emberi történelem során megvalósult számtalan felfedezés (ami elsőre őrültségnek, haszontalannak és veszélyesnek tűnt) tekintetében, úgy az AI kapcsán is fontos látnunk, hogy milyen előnyöket kovácsolhatunk belőle, szem előtt tartva és kezelve azokat a kockázatokat, amelyek hétköznapi velejárói az új „masinának”. (Itt áldoznék köszönettel Jacob Christian Schäffer, német evangélikus lelkésznek, aki 1767-ben megalkotta az első mosógépet😊)
A mai cikkek egyre inkább arról szólnak, hogy az AI integrálása az üzleti működésbe egy szimbiotikus kapcsolatot hoz létre, ahol a humán kreativitás együttműködik a gépi precizitással. Az AI képessége, hogy automatizálja a rutinfeladatokat és feldolgozza a nagy adathalmazokat, kiegészíti a humán munkaerő stratégiai és kreatív képességeit. Mindezzel forradalmasíthatja a különböző iparágakat, ösztönözheti az innovációt és versenyelőnyt biztosíthat azok számára, akik átgondoltan és jól állítják a cégük fejlődésének szolgálatába.
Miben tudja támogatni az AI az üzleti sikerességünk növelését?
Működési hatékonyság és költségmegtakarítás: Az AI képessége a rutinfeladatok automatizálására egyszerűsíti a működést és költségmegtakarítást eredményez. A vállalkozások hatékonyabban tudják beosztani erőforrásaikat, lehetővé téve a humán munkaerőnek, hogy a kreativitást és a kritikai gondolkodást igénylő stratégiai kezdeményezésekre összpontosítson.
Döntéshozatal a megfelelő adatok alapján: Az AI analitikai képességei lehetővé teszik az adattámogatott döntéshozatalt, javítva a stratégiai tervezést, kockázatkezelést és az általános döntéshozatali folyamatokat. És a döntést, a megfelelő döntést azután már az ember fogja megtenni.
Innováció katalizátor: A rutinfeladatok automatizálásával az AI időt és erőforrásokat szabadít fel csapatok és egyének számára, hogy kreatív törekvéseket folytathassanak és személyes fejlesztésekben vegyenek részt. Mindez pedig egyenes utat jelenthet az innováció növeléséhez: új termékek, szolgáltatások vagy folyamatok kifejlesztéséhez.
A különböző munkafolyamatok ésszerű átstrukturálásból (az AI-ra bízva azokat a feladatokat, amelyeket pontosabban és gyorsabban tud elvégezni, mint egy ember) felszabaduló idő pedig pontosan alkalmas lesz arra, hogy a cikk elején említett személyes és személyzeti fejlesztésekre fordítsuk.
A képzés-fejlesztés is új szintre kell emelkedjen, mivel ez az AI integrálásával a különböző munkaterületekben még szükségszerűbbé vált: ha bizonyos feladatokat az AI ellát az ember helyett, akkor az embert olyan területek és készségek mentén kell fejlesztenünk, amiben csak az ember képes nagyot alkotni és hatékony lenni, ügyfélélményt teremteni, és még sorolhatnám.
Nem hiszek abban, hogy az ember bármikor is kiküszöbölhető lesz. Én az emberi kreativitásban, erősségekben és potenciálban hiszek. És hiszem azt is, hogy egy új világban élek, ahol új kihívásokkal nézek szembe, de a siker érdekében meg fogom tanulni a számomra legjobb módon alkalmazni a technológiák adta új eszközöket, és a lehetőségeimből kiaknázni a maximumot.
Én kész vagyok rá, hogy a Terminátort a barátommá tegyem. Te készen állsz?
„Az igazi veszély nem abban rejlik, hogy a számítógépek emberek módjára fognak gondolkodni, hanem hogy az emberek kezdenek el úgy gondolkodni, mintha gépek lennének.” – Sydney J. Harris
Rozgonyi Anita
Szervezetfejlesztő, üzleti tanácsadó
További cikkek olvashatók itt.