Hogyan adaptálódjunk a jövőhöz?

2024.11.01.


Az AI által alakított világban az “adaptability” készség fejlesztésével tele vannak a külföldi szakirodalmak, mi is írtunk már róla korábban. A mi nyelvünkben az igazi megfelelőjét sem találjuk sokszor ennek a kifejezésnek: adaptálás, alkalmazkodás, rugalmasság, agilitás – mi lenne a tökéletes kifejezés erre? Esetleg néhány szinonima a Google barátunktól: hozzászokik, igazodik, tartja magát, simul, hozzáedződik, idomul, megszokik, beilleszkedik, alkalmazkodik, illeszkedik, akklimatizálódik.


Bármi is az éppen divatos kifejezés – ez egy életmentő készség. Azok a vezetők, vállalkozók, HR-menedzserek vagy éppen munkavállalók, akik felkészítik magukat és csapataikat az alkalmazkodási készségekre, új lehetőségeket ragadhatnak meg 2025-ben.  


Miért fontos az adaptálás?

Képzeld el, hogy a rutinok egyik napról a másikra megváltoznak, a szerepek fluid formát öltenek, és az innováció végtelen kíváncsiságot igényel. Az AI-vezérelt munkahelyeken az alkalmazkodás képessége nem csupán egy készség – ez egy gondolkodásmód. 

Mivel az automatizáció átveszi a repetitív feladatokat, a szervezetek olyan emberi vezetőkre fognak támaszkodni, akik dinamikusan tudnak reagálni az új kihívásokra, gyors döntéseket hoznak és elősegítik a fejlődést.

Te hogyan készülsz fel erre?


I.Eszközök és technikák az adaptálódás egyszerű fejlesztésére

  1. Önfejlesztő eszközök

ÖnfejlesztésA fejlődés az önismerettel kezdődik. Olyan eszközök, mint a személyiségtesztek (pl. Általános Személyiséghatékonyság és Vezetői Erények Kérdőív), vagy a pszichológiai megküzdést (Megküzdési Mód Preferencia Kérdőív) mérő tesztek betekintést nyújtanak erősségeidbe és fejlesztendő területeidbe.


Emellett használhatsz saját naplót, melyben önreflexiós kérdésekre válaszolsz (pl. „Hogyan kezeltem egy nem várt helyzetet nemrég?” vagy „Mi a reakcióm az új technológiákra?”), vagy csak letölthetsz egy applikációt (pl. reflection.app).


2. Képzési platformok

Léteznek platformok (pl. Coursera, LinkedIn Learning, Udemy), melyek online kurzusokat kínálnak, illetve az agilitásra, érzelmi intelligenciára és rugalmasságra is összpontosítanak. Ösztönözd csapataidat, hogy minden hónapban szánjanak időt ezekre az önállóan végezhető kurzusokra.


3. Gyakorlati tanulás

Az alkalmazkodás a gyakorlati tanulásban virágzik. Gondolj tapasztalati tanulási tevékenységekre, például olyan mikró-projektekre, amelyek új kihívásokat és döntéseket szimulálnak.

Forgasd meg a csapattagokat különböző szerepek és osztályok között. Ez nemcsak a rugalmasságot fejleszti, hanem lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy friss perspektívákat nyerjenek az üzleti funkciókról.  


II. Eszközök és technikák az adaptálódás magasabb szintű fejlesztésére

A csoportos tanulás értékét nem lehet túlhangsúlyozni. Milyen gyakran veszel részt Te és a csapatod olyan eseményeken, amelyek a kreatív gondolkodásra inspirálnak?


1. Webináriumok

Keress olyan webináriumokat, amelyek lehetőséget adnak a legfrisebb trendek megismerésére (pl. az AI-vezérelt munkahelyi változások, a digitális transzformáció, a változás pszichológiája, stb). Gyakran a legjelentősebb tanulságok a többi vezető tapasztalatainak megismeréséből származnak, akik az alkalmazkodás kihívásainak leküzdéséről beszélnek.


2. Workshopok 

Képzeld el a valós forgatókönyveket interaktív workshopok formájában. Például: „Mit tennénk, ha egyik napról a másikra bevezetnénk egy új technológiát?” “Egyáltalán mire lenne szükségünk?” “Mitől félünk?” Ezek a foglalkozások erősítik az együttműködést, és lehetővé teszik a csapatok számára, hogy kontrollált környezetben gyakorolják az alkalmazkodást.


3. Kerekasztal-beszélgetések

A kerekasztal-beszélgetések lehetőséget adnak a szervezetek számára, hogy a saját környezetükben találkozzanak olyan tapasztalt szakemberekkel, akik megosztják tapasztalataikat az AI integrálásának kihívásairól, ezzel egyértelmű utat jelölve a szervezeted számára az alkalmazkodás irányába.


III. Az adaptáló gondolkodásmód folyamatos fejlesztése  

  1. Mentorprogramok: 

Hozz létre mentorálási lehetőségeket, ahol a tapasztalt vezetők fiatal szakembereket irányítanak, nemcsak a technikai készségek terén, hanem az alkalmazkodás művészetében is. A tapasztalt szakemberek által nyújtott útmutatás hatékony módja az alkalmazkodási készségek megszilárdításának. Ha hiszel ennek erejében, de nincs rá kapacitásod, ismerd meg “A holnap vezetője” mentorprogramunkat.


2. Peer támogatás

Teremts lehetőségeket a munkavállalók számára, hogy kapcsolatba lépjenek olyan kollégákkal, akik nem a saját osztályukon dolgoznak. A sokféle perspektíva megismerése új ötleteket inspirálhat, és támogató hálózatot építhet, amely segíti a váratlan változások kezelését.


Te készen állsz alkalmazkodni, adaptálódni, rugalmasan fogadni a 2025-ös évet?

A jövő gyorsan közeledik. Az alkalmazkodásra való befektetés ma lehetőséget ad egy rugalmas, innovatív jövő alapjainak megteremtésére. A fenti programok közül néhányat megvalósíthat egy vezető a csapatával, a cégvezető a HR osztályon keresztül, vagy szakmai csapatunk, aki számos digitális transzformációs és üzleti pszichológiai szolgáltatást biztosít az erre igényt tartó, gyorsan fejlődő egyének, csoportok és szervezetek számára. Írj, ha tudunk segíteni: info@uzlet-pszichologia.hu 


“A bölcsesség nem az iskolázottság terméke, hanem a megszerzésére tett élethosszig tartó kísérleté.” Albert Einstein


Kovács E. Zsófia

Üzleti pszichológus


További cikkek olvashatók itt.

Tanulás