A sikeres vezető a visszatekintés és tervezés mátrixában, avagy az elengedhetetlen idő 2025 sikeres indításához

2024.12.06.


Ahogy közeledik az év vége, a különböző social media és internet felületeken zúdulnak felénk a 2025-ös tervezőfüzetek ajánlatai. Bármelyiket választjuk is (vagy akár csak egy kockás papírt veszünk elő), biztosan jót teszünk vele magunkkal és a következő évünkkel. Fontos ugyanakkor megemlíteni, hogy a jövő év tervezése csak akkor lehet sikeres, ha górcső alá vettük az idei évünket


Érdemes tehát dedikált időt szánnunk arra, hogy visszatekintsünk az elmúlt hónapokra, és átgondoljuk, mi működött jól ebben az évben, és hol lenne helye a változásnak. Cégtulajdonosként, vezetőként vagy bármely döntésbefolyásoló pozícióban lévő munkavállalóként az önreflexió és az analízis nem csupán egy jóleső szokás, hanem stratégiai eszköz, amely a következő évi célkitűzéseink sikérének alapjait képezheti.


Az analitikus gondolkodás szerepe az önreflexióban

Az év végi önreflexió segít azonosítani azokat a mintákat, amelyek hozzájárultak a sikereinkhez, és rávilágít azokra, amelyek akadályozták a fejlődésünket. Az analitikus gondolkodásmód itt kulcsfontosságú:

  • Mi működött eredményesen? Gondoljunk a jól működő folyamatokra, döntésekre és csapatdinamikára, tudatosítsuk magunkban, mit és hogyan tettünk a sikeres megvalósítás érdekében. 

  • Hol botlottunk meg? Azonosítsuk azokat a szokásokat vagy döntéseket, amelyek nem hozták meg a kívánt eredményeket, vizsgáljuk meg, milyen akadályokkal találtuk szembe magunkat, és ezek sikeres leküzdéséhez mit lehetett volna másképp csinálnunk. 

  • Mit tanultam és miben szükséges fejlődnöm? Értékeljük ki és írjuk össze azokat az erősségeinket, amelyekre támaszkodni tudunk a munkák (és egész életünk!) során, illetve vegyük számba, milyen készségek fejlesztése adna nagyobb teret az eredményes munkánk (és egész életünk!) fenntartásához.

  • Hogyan „sáfárkodtam”? Gondoljuk végig: Mi segített és mi gátolt a megfelelő időgazdálkodásban? Megfelelő erőforrásokat használtam? Mit tettem a saját és a csapatom mentális egészségének fenntartásáért?

Ez a fajta átgondolt értékelés lehetővé teszi, hogy megalapozottan döntsünk arról, mit vigyünk tovább, és mit kell elengednünk, valamint milyen fejlesztések irányába induljunk el.


Stratégiai és kritikai gondolkodás a jövő évi célkitűzésekhez

Vízió és célokA reflektív folyamat után jöhet a stratégiai tervezés. Az egyéni és üzleti céljainkat reálisan kell meghatároznunk, hogy egyszerre legyenek ambiciózusak és elérhetők. Ehhez elengedhetetlen, hogy a stratégiai és a kritikai gondolkodást segítségül hívva, megválaszoljunk alapvető fontoságú kérdéseket:

  • Mely célok szolgálják a hosszú távú stratégiánkat?
  • Melyek azok, amelyek bár vonzóak, de jelenleg nem relevánsak?
  • Milyen erőforrásokra támaszkodhatok a megvalósítás során?
  • Milyen akadályok merülhetnek fel, és hogyan tudok felkészülni ezek elhárítására?
  • Kiket érdemes/szükséges bevonnom a megvalósításba?
  • Milyen határidőket és felelősségi köröket szükséges beépítenem?
  • Milyen mérföldkövek mentén szeretnék kontroll-pontokat beiktatni a folyamatba?

A célmátrix: Segédeszköz az önreflexióhoz

Egy hatékony eszköz, amelyet használhatunk a célok rendszerezéséhez, a célmátrix. Számos formában létezik (lásd cikkajánló lent – a szerk.), különböző fókuszokkal, de bármelyiket is hívjuk segítségül a célkitűzési folyamatunkba, biztosan segít kiértékelni és priorizálni az általunk megfogalmazott célokat. Íme egy példa a célmátrixra, amely segíthet abban, hogy 2025-ben a megfelelő célokon kezdjünk dolgozni.  

  1. A mátrixhoz elsőként le kell írnunk 8 célunkat (az ABC betűivel A-tól H-ig jelöljük őket). 
  2. CélmátrixEzt követően 1-től 10-ig mindegyiknek adunk pontszámot, hogy mennyire vagyunk készen vele. Ha pl. a célom az, hogy pizzát vacsorázzak, akkor az 1-es az, hogy még csak az ötlet van meg, 5-össel a futár már elindult, a 10-esnél pedig  már a tányéromon van arra várva, hogy beleharapjak. 
  3. Harmadik lépésként kettesével minden célt minden céllal összehasonlítok (lásd segédtábla) abból a szempontból, hogy az adott párosból melyik a fontosabb számomra. Amelyik az adott párosból fontosabb, oda húzok egy strigulát. A strigulákat összeszámolom, és minden célhoz RÓMAI számmal odaírom az eredményt. 
  4. CélmátrixEz alapján felrajzolhatjuk a mátrixunkat, amelybe az arab és római számok tengelyén 4-féle célt tudunk elkülöníteni:

A célmátrixot érdemes néhány havonta újra megismételni, mert a körülmények és lehetőségek változásával a célok mozoghatnak a kategóriák között: pl. a cél, hogy Ferrarit akarok, igazi céllá változhat, ha nyerek a lottón; illetőleg akár igazi cél is válhat irrelevánssá a prioritások változása miatt pl. egy új ügyvezető érkezését követően.


Támogatás az úton

Amennyiben szeretnéd még hatékonyabban megtervezni a következő évet, mi szívesen segítünk benne. Vedd fel velünk a kapcsolatot, és kérj időpontot januárra egy díjmentes, 60 perces online beszélgetésére! Közösen elkészítjük a célmátrixodat és megtervezzük, hogyan dolgozz velük a mindennapokban.


Ne hagyd, hogy 2025 a véletlenekre épüljön! Tegyél lépéseket most az önfejlesztés és a céltudatos vezetés irányába, és kezdd az új évet új lendülettel és tiszta stratégiával!


„Csak az tudhatja meg, meddig lehet elmenni, aki megkockáztatja, hogy túl messzire menjen.” – T.S. Eliot


Cikkek a célmátrix témában:

https://alessiobresciani.com/productivity/use-this-15-minute-5-x-5-goal-planning-matrix-to-jump-start-your-goals/

https://alessiobresciani.com/personal-development/use-smart-goals-and-hard-goals-to-achieve-high-performance/

https://www.vouris.com/blog/the-best-goal-setting-exercise-i-have-ever-done

https://coachingbyg.com/2017/10/30/the-whoopie-approach/


Rozgonyi Anita

Kompetenciafejlesztő tréner


További cikkek olvashatók itt.

Évtervező