Vezetői bizalom: Az erő, ami mozgatja a szervezeteket

2024.08.23.


Már nagyon sok cikkben bemutattunk szakmai tartalmakat, tanulmányok konklúzióit az emberi erőforrás menedzsmenttel kapcsolatban. Ezúttal ismét megkérdeztünk egy olyan vezetőt, aki picit más székből osztja meg saját tapasztalatait, átadva ezáltal más vezetőknek is tippeket-trükköket hasonló folyamatokhoz.


Antal NorbertAntal Norbert közel 20 év kiskereskedelmi és logisztikai tapasztalattal rendelkezik, amely során több vezetői pozíciót betöltve széles körben megismerte az adott területek sajátosságait és trendjeit. Az egyik kedvenc témája a vezetői bizalom, most erről mesél nekünk.


Első kinevezés: A bizalom fontossága és építése a vezetői szerepben

Úgy gondolom, nem voltam és nem is vagyok egyedül azzal a gondolattal, amikor először kineveztek egy csapat élére (és ekkor bevallom, hogy számtalan jó tanács, vagy szakmai könyv részlet villant be a fejembe), hogy hogyan lehetnék jó vezetője az újdonsült csapatomnak. 

 

Elkezdtem felkészülni az első vezetői meetingre, historikus céges adatok számait grafikonok trendjeit kezdtem elemezni, hogy majd ezek útján mutatom az irányt a csapatomnak. Elérkezett az első vezetői meeting, és belekezdtem, hogy mitől és hogyan lesz jobb a csapatnak, mik voltak azok a sarokszámok, amik rosszul teljesültek, és arra milyen stratégiát fogalmaztam meg. 


Öt perc után azt vettem észre, hogy valamelyik kolléga a tollát pörgette az ujjai között, valaki az órájára nézett rá többször. Akkor éreztem, hogy hiába mondom az általam kitalált világmegváltó ötleteimet, egyáltalán nem voltam ott és akkor jó vezető egyik kollégám szemében sem. 


A meeting után bementem az irodámba, leültem az asztalhoz és valami olyasmit éreztem, mint amikor a Windows lefagyott a gépen, és sem az egér, sem a klaviatúra nem reagál semmire bármelyik gombot nyomtam meg…Mint a lefagyott számítógépnek, ott akkor nekem is kellett a Ctrl+Alt+Del billentyűkombináció, amivel újraindíthattam a vezetői karrierem első lépéseit. 


Vezetői szabályok: Írt és íratlan elvek, amelyeket tudni érdemes

A jó vezető elsődlegesen nem magával a vezető személyével kezdődik, hanem először a csapat tagjaival. Fontos, hogy a vezető tudja és ismerje a csapat tagjainak erősségeit, fejlesztendő területeit, az egyéni és csapatmotivációját illetve személyiségét.


Csapatmeetingek: Kulcs a kapcsolatok erősítéséhez és a vezetői bizalomhoz

CsapatmeetingA csapatmeetingeket, amennyiben a lehetőség engedi, kezdjük pozitívan, akár egy rövid (max 1-2 perces), nem a meeting témájához kapcsolódó érdekességgel. 

Például: A meetingre jövet olvastam egy cikket, amelyben azt írták, hogy egyes mérések szerint akár napi 10-15%-kal több pénzt is kereshetnek a balkezesek, mint a jobbkezesek! Ki itt a balkezes?? 


A pillanatnyi jókedv megalapozhatja a megbeszélés további pozitív és gondolatébresztő hangulatát. 


Széles eszköztár van a vezető kezében, amit tudni kell jókor jól használni. Tiszta és egyértelmű kommunikáció, Felelősségvállalás, Empátia, Pozitív megerősítés, Számonkérhetőség, Közös gondolkodás, és még jó pár ütőkártyát fel lehetne sorolni az eszköztárból, de ezt minden egyes csapatnál a személyek megismerése után tudjuk hatékonyan alkalmazni. 


Beosztottak bizalmának elnyerése: Hatékony stratégiák és tippek

Számos cikk, blog és könyv foglakozik a bizalom kérdéskörével, annak pontos meghatározásával. Úgy vélem, hogy a csapattagokkal való rendszeres F2F megbeszélések jó táptalaj tud lenni a vezetői és beosztotti bizalom kialakulásához. Emellett a havi vagy negyedéves értékelések is erősíthetik ezt a láthatatlan bizalmi kapcsolatot. 


Ha már szó volt a frappáns meeting-nyitásról, akkor a megbeszélés zárásaként se felejtsük el beletenni az AOB-t, vagyis az Any Other Business záró pontot. Időben 5 percet érdemes szánni erre, ami később egyfajta “befektetésként” térül meg bizalmi szinten. 


AOB téma lehet, hogy például most nyílt meg ebben a városrészben egy új pizzéria, állítólag nagyon finom olasz pizzát készítenek. Mit gondoltok róla? Kinek lenne kedve valamelyik nap munka után egy pizzára közösen beülni?


Összegzés

A jó vezető mérőfoka, hogy tetteivel és cselekedeteivel a csapat tagjainak tudtára adja, hogy számíthatnak rá, bízhatnak benne. Ez a láthatatlan bizalmi kapocs tudja csökkenteni a fluktuációt, tudja növelni a nyereséget, erősítheti a lojalitást.


Úgy gondolom, John C. Maxwell amerikai író egyik idézete kiváló útravaló tud lenni vezetőknek ehhez a témakörhöz:

“Nem a saját hatalma tesz valakit nagyszerű vezetővé, hanem az a képessége, hogy másokat naggyá tud tenni”. John C. Maxwell


Amennyiben van hasonló vezetői élménybeszámolód, tipped & trükköd és szeretnéd másokkal is megosztani, írj nekünk: info@uzlet-pszichologia.hu 

További cikkek olvashatók itt.