2023.09.06
Volt már úgy, hogy volt egy túlérett alma a gyümölcsös kosárban, és amikor kivetted, észrevetted, hogy a többi is rothadni kezdett? A mentális egészség nek is ilyen szerepe van. Ha elégedett vagyok a szakmai életemmel, de a magánéletemben problémák vannak, akkor előbb-utóbb a teljesítményemre is hatással lesz ez. Ha visszaesik a teljesítményem, frusztráltabb leszek napról napra, elkezdem félteni az állásomat, egyre inkább a szorongásaimra fókuszálok, ami azután tovább rontja a teljesítőképességem. Ugyanez igaz a nagyon stresszes munkahelyi időszakra, olyankor mintha többet “vitatkozna velem” a párom. És én is ingerültebb vagyok vele, és egy idő után egyikünk sem érti, tulajdonképpen min is vesztünk össze. Mindketten úgy emlékszünk, hogy valami nagyon kis dolog volt…
Igen, az az egyetlen rossz alma…
A mentális egészségről és zavarokról nagyon sok minden megtalálható a szakirodalomban. Nem célunk most ismertetni ezeket, inkább a fontosságát emelnénk ki ebben a cikkben. Ha elvágom az ujjam almavágás közben, akkor seb keletkezik. Ezt gyorsan rendezem és folytatom a tevékenységeimet. Amennyiben a ragtapasz feljön és újra sérül a seb, tovább mélyül. Ha ez sincs kezelve, be is gyulladhat, sőt nagyon súlyos állapot is kialakulhat. A mentális egészségünknél sincs ez másképp. Ha egy helyzet stresszt, frusztrációt, dühöt, szorongást, szomorúságot okoz, akkor vagy begyógyul utána a seb vagy tovább mélyül. Ha “krónikussá” válik, akkor valamilyen mentális zavar alakulhat ki.
A WHO Európai Régiójában a mentális betegségek okozta terhek legnagyobb részét – az Európai Unióban összesen mintegy 26 százalék – a depresszió teszi ki. A lelki egészséget érintő kórképek napjainkban a munkaképesség-csökkenés 21,1 százalékáért felelősek , és a kutatások szerint a háziorvosnál jelentkező betegek közel 50%-nál fennáll kezelendő pszichés tünet, gyakran szomatikus betegséghez társulva” (a teljes tanulmány elérhető ezen a linken ). A társadalmunk még mindig ott tart, hogy ezekről nem beszélünk és sokáig elhisszük, hogy nincs is súlya annak, ami velünk történik. Aztán terjedni kezd a gyulladás, és további területeket fertőz meg.
A prevenció , illetve a korai beavatkozás megkönnyítheti és felgyorsíthatja a helyreállást. Minél tovább halogatom, annál nehezebbnek fog tűnni kijönni belőle. Ez igaz egy személyre, de éppúgy egy teljes szervezetre is. Számos vállalatnál alakulnak ki belső frusztrációk, klikkesedés, konkfliktusok, csökkent teljesítmény , és ugyanúgy nem szeretünk ezekről tudomást venni. Látjuk, hogy jönnek az ügyfelek, tehát sínen vagyunk. Igen ám, de ahol elégedetlen munkavállalók vannak, ott előbb-utóbb elégedetlen ügyfelek lesznek. “A ügyfelek 52%-a menne át egy konkurens szolgáltatóhoz, amennyiben akár csak egyszer is negatív vásárlói élményben lenne része. Azok a cégek, amelyek fókuszba helyezték a vásárlói élményt, 80%-kal tudták növelni a piaci részesedésüket, valamint 60%-kal magasabb profitot termeltek, mint azon vetélytársaik, akiknél ez nem volt fókuszban” ( Margaret Deflieze, Staff Writer – Cikk elérése ezen a linken keresztül).
A WHO adatai szerint a világ populációjának több mint 50%-a dolgozik és ennek 15%-a küzd valamilyen mentális zavarral . Egy évben 12 milliárd munkanap nem valósul meg a depresszió és szorongás miatt és 1 billió dollárba kerül a világgazdaságnak a csökkent produktivitás . Ez azt jelenti, hogy mindannyiunk környezetében, csapatában előfordulhat egy ilyen jelenség, vagy akár mi magunk is megtapasztalhatunk hasonlót, ha nem foglalkozunk a prevencióval.
Miért jó munkavállalói elkötelezettség-mérést végezni? Mit mutatnak az eredmények? Hogyan tudok vezetőként hatással le nni a csapatom és a szervezet mentális egészségére? Néhány hasznos gondolat elérhető ebben a cikkben is.
„A nagy elmék ötletekről, az átlagos elmék az eseményekről, a kis elmék az emberekről beszélnek.”
Eleanor Roosevelt
K ovács E. Zsófia
Pszichológus, szervezetfejlesztő
Rozgonyi Anita,
Szervezetfejlesztő, üzleti tanácsadó
További cikkek olvashatók itt .