Asztalos vagy filozófus? Az absztrakt gondolkodás.
2024.04.05.
Ha egy asztalos beszél a szakmájáról, akkor az konkrét, kézzelfogható, mérhető. Megvan, hogy melyik alapanyagból mennyi kell, hogy néz ki például egy asztal elkészítésének a folyamata, nagyjából bejósolható az eredmény és ez könnyen leoktatható több személynek, akik mind hasonlóan fogják ezt elkészíteni. De nemcsak ebben a szakmában történik ez így, hasonlóan működnek a mérnökök, szakácsok, orvosok és még sorolhatnánk.
Mi a helyzet az olyan szakmákkal mint a filozófia, pszichológia, vezetés, stb? Ezek már nem ennyire kézzelfogható történetek. Ezek absztrakt gondolkodást igényelnek és igen csak sok múlhat rajta.
Mi az az absztrakt gondolkodás?
Az absztrakt gondolkodás egy kognitív folyamat, amely magában foglalja az összetett ötletek megértését, a fogalmak közötti kapcsolatok kialakítását és a konkrét, kézzelfogható tárgyakon vagy tapasztalatokon túlmutató gondolkodást. Lehetővé teszi az egyének számára, hogy megértsék azokat a fogalmakat, amelyeknek nincs fizikai formája, és kreatívan, elemzően és kritikusan gondolkodjanak különböző témákról.
Miért van szükség absztrakt gondolkodásra?
Az absztrakt gondolkodás elengedhetetlen a problémamegoldáshoz, a kreativitáshoz és az innovációhoz számos területen, beleértve a tudományt, a matematikát, a filozófiát, a művészetet és az irodalmat. Lehetővé teszi az emberek számára, hogy elméleteket alkossanak, hipotéziseket dolgozzanak ki, és megértsék az olyan szimbolikus reprezentációkat, mint a nyelv, a matematika és a művészet.
Hogyan válik az absztrakt gondolkodás kézzelfoghatóvá, érthetővé és mérhetővé?
A pszichológián belül a pszichometria foglalkozik ezzel. Személyiségtípusokat, működésmódokat, a gondolkodást, stb teszi mérhetővé a cél érdekében. Így születnek például azok a validált és megbízható személyiségtesztek, amelyek kitöltése utána azt látjuk, hogy ez “teljesen én vagyok”. Emögött nagyon sok kutatás és mérés áll. Ugyanilyen a szociometria is, amely a csapattagok közti kapcsolatokat teszi mérhetővé, kézzelfoghatóvá. Ilyen eredmények sok kört meg tudnak spórolni például egy vezető számára.
Az ÜZLET ÉS PSZICHOLÓGIA által elérhető mérőeszközök:
Egyéni felmérés:
- Vezetői kompetencia kérdőív (Scope-L)
- Vezetői képességek és tulajdonságok (ÁSZVEK)
- Pszichológiai Immunrendszer Kérdőív (PIK)
- Szociális és Érzelmi Intelligencia Kérdőív (SEMIQ)
- Megküzdési Mód Preferencia Kérdőív (Coping)
- Pszichológiai Jóllét Kérdőív (Jóllét)
- Logikus szövegértés (VCT)
- Verbális, numerikus és téri intelligencia (VNT-IQ)
- Érzelmi Intelligencia és Stresszkezelés Teszt (EQ & Stressz)
- Logikai Képességek Tesztcsomag (Logika)
- Figyelem és koncentrációs teszt (F-Teszt)
- Gondolkodás, viselkedés és érdeklődés kompetenciamérés (PXT)
Kapcsolatokra vonatkozó felmérés:
- Hálozatelemzés
- Pulse Felmérés
- 360 fokos értékelés
- Elégedettség felmérés
Az absztrakt gondolkodás és az üzleti pszichológia kapcsolata
Amikor arról beszélünk, hogy az üzleti életben minőségi kapcsolatépítésre van szükség, akkor megint egy nem kézzelfogható témát érintünk. Bárkit megkérdezünk, azt fogja mondani, hogy ő jó ebben. Hogy nála működik ez. Aztán végzünk pl. hálózatelemzést és kiderül, hogy kik is valójában a véleményvezérek a csapatban.
De ugyanez történik akkor, amikor vezetőként azt érezzük, hogy bizonyos személyekkel olyan könnyű megtalálni a közös hangot, mások meg nagyon tudnak irritálni. Ha többet értünk ezekről a “piros gombokról”, hatékonyabbak tudunk lenni a kapcsolataink működtetésében is.
Hogyan fejlesztheted a saját absztrakt gondolkodási képességedet?
- Azonosítsd a különböző ötletek vagy fogalmak közötti mintákat és kapcsolatokat
- Tegyél logikus következtetéseket korlátozott információk alapján
- Gondolkodj kreatívan, és alkoss új ötleteket vagy megoldásokat
- A szimbolikus ábrázolások, például a nyelv, a számok és a vizuális képek megértése
- Gondolkodj kritikusan, és értékeld a bizonyítékokon és érvelésen alapuló elméleteket
Az absztrakt gondolkodási képességek fejlesztése jobb problémamegoldó készségekhez, nagyobb kreativitáshoz és a világ összetett jelenségeinek mélyebb megértéséhez vezethet. Ez az emberi megismerés egyik alapvető aspektusa, amely hozzájárul az intellektuális növekedéshez és fejlődéshez.
“Az absztrakciónak rossz híre van: színtelennek, céltalannak, a világtól elszakadtnak és tartalom nélkülinek tartják. Terméketlennek. A matematikát néha megróják azért, mert absztrakt: mintha ez egy veszélyes lejtőn tett rossz lépés lenne. Pontosan az absztrakció az azonban, ami a matematika feltűnő és gyakran nem is várt hatékonysága mögött rejtőzik. Készség az összes lényegtelen tényező figyelmen kívül hagyására, a valóságosnál szélesebb tartományban való vizsgálódásra, összehasonlítani azt, ami van, azzal, ami lehetséges, sőt, ami lehetetlen – ez a matematika sikerének titka.” Karl Sigmund
Kovács E. Zsófia
Üzleti pszichológus
További cikkek olvashatók itt.