Metszéspontban, avagy a hard és soft készségek találkozása 2024-ben
2023.12.13.
Új év, új kihívások, új célok, de ez egyben új ÉN is? Mi kell 2024-ben, ahhoz, hogy úgy érezzem, lépést tudok tartani a körülöttem száguldó világgal? Mivel rendelkezem már most, és miben kell fejlődnöm?
Elég a 20 éve, 2 éve, 2 hónapja megszerzett ismeretanyag? Elég az, aki vagyok, a személyiségem, a gondolkodásmódom, az attitűdöm? 50 éves vagyok. Mit kell még tennem, tudnom, akarnom, hogy az eddig elért sikereim, a pályafutásom ne „menjen máris nyugdíjba”?
A különböző, nagy presztizsű fórumok (Forbes, Harvard Business Review, stb.) 5 készséget emelnek ki, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy 2024-ben ne csak talpon maradjunk, hanem meg tudjuk ugrani a megemelt lécet. Ezek egyike az, hogy miben képezzük magunkat tovább vagy át ahhoz, hogy élet- és versenyképesek maradjunk.
A „hard” készségek, mint például a technikai szakértelem és az analitikus képességek, számos szakmában elengedhetetlenek a sikerhez. A gyorsan változó technológiai környezet megköveteli ezen készségek folyamatos frissítését. Egy évvel ezelőtt például még úgy éreztem, távol tudom tartani magam a mesterséges intelligenciától (AI), aztán nagyon hamar rá kellett jönnöm, hogy
- Már használom (pl. Canva), csak éppen nem tudtam, hogy ezek az eszközök is már AI alapon dolgoznak
- Kipróbáltam, gyakoroltam, küzdöttem és mára ha nem is a mindennapjaim része, de rendszeresen használom gondolatébresztőnek vagy a keresések lerövidítése céljából.
Ha a kognitív készségeket nézem, a kritikus gondolkodást és a problémamegoldást emelném ki, mivel pszichológiai szempontból ezek támogatják leginkább a sikerességemet. Lehetővé teszik számomra, hogy könnyebben küzdjem le az akadályokat és érdemben dolgozzak a céljaimon. Nem tudok hatékony lenni sem a munkámban, sem a magánéletemben, ha nem szűröm a kritikus gondolkodással a minden irányból ömlő információhalmazt, vagy ha nem megoldásfókuszú a hozzáállásom a problémákhoz, feladatokhoz.
A „soft” készségek tekintetében lassan „örök téma” az érzelmi intelligencia és az interperszonális kommunikáció, de meggyőződésem, hogy a hatékony együttműködésben és vezetésben kulcsfontosságú szerepet fognak játszani 2024-ben. Pszichológiai szempontból ezek a készségek támogatják a társas kapcsolatokat és hozzájárulnak a pozitív munkakörnyezethez. Jól fejlett (fejlesztett…) érzelmi intelligenciával rendelkező vezetőként rugalmasabban, empatikusabban és felkészültebben tudok szembenézni azokkal a kihívásokkal, amely az emberek irányításából és együttműködéséből fakadóan újra és újra előtérbe kerülnek.
Az önfejlesztésre való törekvés összhangban van az autonómia és a felhatalmazás pszichológiai igényével. Ha aktívan sajátítok el új készségeket, képessé válok a szakmai sorsom irányítására ahelyett, hogy csak sodródnék az árral próbálva a víz felett tartani a fejemet. Ez az irányításérzés nem csupán a munkahelyi elégedettséget növeli, hanem hozzájárul a pozitív önkép kialakulásához, valamint az új kihívások kezeléséhez szükséges motiváció növekedéséhez is.
A 2024-es év felé haladva (és azon túl is) a negyedik ipari forradalom továbbra is átalakítja az iparágakat és a munkahelyi követelményeket. A mesterséges intelligencia, az automatizálás/digitalizáció és az emberi készségek metszéspontja aláhúzza az önfejlesztés holisztikus megközelítésének szükségességét. Egyszerre kell jól „boldogulnom” a gépekkel (hard) és az emberekkel (soft). Ha ezt nem kereszttűzként, hanem metszéspontként tudom felfogni a magam számára, ha proaktívan keresem a folyamatos tanulás lehetőségét mindkét téren, akkor jó esélyekkel indulok az új évbe ahhoz, hogy a karrierem is új irányt vegyen. Egy olyan irányt, ahol a kétféle fejlődés metszéspontja „kilövőbázis”-ként ad alapot a sikereim felé vezető úton.
Az élethosszig tartó tanulás gondolata számomra nem csupán szakmai stratégia, hanem a személyes és szakmai jóllét iránti elkötelezettségem alapja is a jövőmmel szemben.
Te miben fejlődnél tovább?
A te szakmádban/életedben milyen új tudásra és készségre lesz szükséged?
Ugye, te sem elégszel meg a tegnapi tudással?
Fejlődjünk együtt 2024-ben is!
„Aki ma diplomát szerez és holnap abbahagyja a tanulást, már holnapután tanulatlannak számít.” Newton D. Baker
Rozgonyi Anita
Szervezetfejlesztő
További cikkek olvashatók itt.